تبلیغات
.
داغ ترین و جدیدترین خبرها و عکس های روز ایران ، دنیا و ... - یادداشت ویژه:ووووزلایی به نام گزارشگر !
داغ ترین و جدیدترین خبرها و عکس های روز ایران ، دنیا و ...

یادداشت ویژه:ووووزلایی به نام گزارشگر !

   

 
 

یكی از گزارشگران باسابقه شبكه سوم 90 دقیقه گزارش خود را به سه بخش تقسیم می‌كند. در 30 دقیقه اول تاریخچه دو تیم از زمان خلقت تا به امروز را می‌گوید. 30 دقیقه دوم به نكوهش خط دفاعی اختصاص دارد و اگر این بازی بین دو تیم باشگاهی باشد 30 دقیقه سوم با شمارش بازیكنان خارجی تیم‌ها و سر دادن «ننگ بر دو تیم اینتر و آرسنال با این همه خارجی‌هایشان» سپری می‌شود....

با شروع جام جهانی مردم جهان با یك پدیده منحصر به فرد آشنا شدند؛ «ووووزلا». صدای بوق‌های سنتی آفریقای جنوبی برای اكثر طرفداران فوتبال گوشخراش بود و آنهایی كه در ورزشگاه‌ها حاضر بودند برای فرار از صدای ووووزلا به گوشی متوسل شدند، حتی بینندگان تلویزیونی هم از شر ووووزلا در امان نبودند و چند شبكه تلویزیونی درصدد این برآمدند تا برای نجات قدرت شنوایی و اعصاب بینندگان‌شان به هر شكلی كه شده صدای ووووزلا را  پایین بیاورند. در این شرایط می‌توان با قاطعیت گفت در بین مردم كشورهای دنیا تنها ایرانی‌ها هیچ مشكلی با صدای ناهنجار ووووزلا نداشتند. برای جماعتی كه سال‌هاست گزارش‌های آزاردهنده گزارشگران تلویزیون را تحمل می‌كنند، آسان‌ترین كار شنیدن صدای ووووزلاست.

گزارش گزارشگران در این دوره جام جهانی مثل همیشه با انتقادهای فراوانی همراه شد، البته استثناهایی هم وجود داشت. عادل  فردوسی‌پور همچنان گزارش‌هایش مورد قبول اهالی فوتبال است و فوتبال‌دوستان حسرت خوردند چرا مثل چهار سال قبل فردوسی‌پور در كل برگزاری مسابقات حضور نداشت تا شبكه سوم مجبور شود گزارش تمامی بازی‌ها را به او بسپرد، البته مزدك میرزایی هم نمره قابل قبولی گرفت اما سایر گزارشگرها كه در این دوره چند چهره جدید به جمع آنها اضافه شده بود كاری كردند تا بسیاری از روزنامه‌نگاران مجبور شوند مثل همیشه بخشی از صفحات نشریه خود را به انتقاد از آقایان گزارشگر اختصاص دهند؛ كاری كه سال‌هاست به آن می‌پردازند و یك سر سوزن هم از آن نتیجه نگرفتند.

گزارشگران حماسه‌ساز شبكه سوم سیما آنقدر در حرفه خود هنر به خرج می‌دهند كه طرفداران فوتبال به جای اینكه در فردای بازی در مورد مسابقه صحبت كنند، ترجیح می‌دهند «گاف»ها و جملات اعصاب‌خردكن گزارشگر مسابقه را به موضوع اصلی بحث‌هایشان تبدیل كنند و از مداد، خودكار و پاك‌كن بگویند ولی گل فورلان را فراموش كند. گزارش ضعیف گزارشگران به معضل لاینحل تلویزیون ایران تبدیل شده و به نظر می‌رسد راهی هم برای حل این مشكل وجود ندارد؛ مشكلاتی كه فهرست كردن آن كار چندان دشواری هم نیست.

 ارائه اطلاعات غلط

گزارشگر باسابقه صدا و سیما پیوستن «داوید ویا» به بارسلونا را در حد شایعه می‌دانست و خبر نداشت این بازیكن معروف یك ماه پیش به بارسلونا پیوسته و با پیراهن شماره هفت این تیم هم عكس انداخته. این شاهكار نشان می‌دهد او به چه میزان از اخبار فوتبال عقب است. از این اشتباهات در گزارش‌های جام جهانی كم پیش نیامد و به دفعات دیده شد كه آقایان به صورت ناباورانه‌ای از دنیا بی‌خبرند و اگرهم باخبر بودند خبر درستی نداشتند.

 مدام حرف زدن

به نظر می‌رسد گروهی از گزارشگران صدا و سیما اعتقاد دارند یك گزارشگر فوتبال باید در طول 90 دقیقه به صورت لاینقطع حرف بزند و یك ثانیه هم به گوش‌های شنونده یا بیننده فرصت استراحت ندهد. ووووزلا هم چنین بلایی سر طرفداران فوتبال نیاورد. بدتر اینكه در این 90 دقیقه تنها چند دقیقه‌ای بازی را گزارش می‌كنند و بیشتر وقت‌شان را برای بیان نظرات شخصی و جملاتی كه ارتباطی با آنچه در زمین اتفاق می‌افتد ندارد، صرف می‌كنند.

 روخوانی اطلاعات

اصولاً اطلاعات، آمار و نكات حاشیه‌ای برای تكمیل گزارش مسابقه مناسب است اما آقایان گزارشگر در این زمینه دچار یك اشتباه بنیادی شده‌اند و تصور می‌كنند وظایف آنها در طول مسابقه ارائه آمار و اطلاعات است و تشریح اتفاقاتی كه در زمین می‌افتد در اولویت دوم قرار دارد. همین اصرار بر «روخوانی اطلاعات» موجب می‌شود گزارشگر اتفاقات بازی را از دست بدهد و از صحنه جا بماند. به دفعات دیده شده بازی به دقیقه 15 رسیده ولی هنوز گزارشگر محترم مسابقه در حال گفتن نتایج بازی‌های دو تیم در دهه 30 میلادی است.

 بیان جملات اعصاب‌خردكن

واقعاً هنوز كشف نشده چرا دو سه گزارشگر اصرار دارند با گفتن عبارات «من‌درآوردی» و جملات عجیب و غریب اعصاب بیننده را خرد كنند.

بعضی جملات آقایان، بیننده را به یاد مجری مراسم عروسی می‌اندازد.

«اسم هلند را بنویسید اما با مداد بنویسید» از آن شاهكارهایی بود كه در تاریخ ثبت خواهد شد. میزان جملات اعصاب‌خرد‌كن و عبارات نامناسب دو سه گزارشگر آنقدر زیاد است كه می‌توان بعد از هر گزارش آنها عزای عمومی اعلام كرد.

 تاكید بر نظرسنجی

یكی از گزارشگران باسابقه شبكه سوم 90 دقیقه گزارش خود را به سه بخش تقسیم می‌كند. در 30 دقیقه اول تاریخچه دو تیم از زمان خلقت تا به امروز را می‌گوید. 30 دقیقه دوم به نكوهش خط دفاعی اختصاص دارد و اگر این بازی بین دو تیم باشگاهی باشد 30 دقیقه سوم با شمارش بازیكنان خارجی تیم‌ها و سر دادن «ننگ بر دو تیم اینتر و آرسنال با این همه خارجی‌هایشان» سپری می‌شود. این گزارشگر محترم در یك دهه اخیر به تعداد تمام انسان‌های روی كره زمین از دفاع چهارنفره بد گفته و مصمم است هر بار هم این جملات را تكرار كند و هزار ماشاءالله خسته هم نمی‌شود. حتی تبعید این گزارش به بازی‌های با تاخیر ساعت دو بامداد هم باعث نشده كمی كوتاه بیاید. بارها دیده شده گزارشگران محترم در همان دقیقه دوم بازی درباره دو تیم، بازی و بازیكنان اظهارنظر فنی می‌كنند، حتی الكس فرگوسن هم جرات ندارد با چنین شهامتی دست به چنین كاری بزند. واقعاً معلوم نیست 70 میلیون جمعیت چه گناهی كردند كه باید در برابر نظرات شخصی آقای گزارشگر تسلیم شوند.

 كنترل نكردن احساسات

معمولاً گزارشگران شبكه سوم عادت دارند یا از این طرف بام بیفتند یا از آن طرف. گهگاه مشاهده می‌شود هنگام ارسال بلند یك توپ كم‌خطر آنچنان فریاد می‌زنند و احساسی می‌شوند گویی زیدان با یك ضربه «چپ» دروازه بوفون را در فینال جام جهانی باز كرده است و در آن سو معلوم نیست چرا در بعضی اوقات یك صحنه گل را با لحنی گزارش می‌كنند كه بیشتر مناسب تشریح یك حركت در ورزش پیاده‌روی است. بینندگان در برخی شب‌ها این تصور برایشان پیش می‌آید كه گزارشگر هنگام گل خوابش برده كه هیچ هیجانی از خود نشان نمی‌دهد. گاهی اوقات هم آقایان گفتن تاریخچه آمار و نظرات شخصی را به گزارش مهم‌ترین صحنه بازی ترجیح می‌دهند. مهاجم حریف در حال باز كردن دروازه هندوراس است و آقای گزارشگر اعتنایی به این صحنه ندارد و در حال افاضه كردن درباره جمعیت هندوراس و صادرات این كشور به دیگر كشورهاست.

در همین بازی‌های جام جهانی ده‌ها بار دیده شد گزارشگر مهم‌ترین اتفاقات بازی را گزارش نكرد؛ مثل پنالتی دیدار اسپانیا – هندوراس.

 مشكل حل‌نشدنی

هنگامی كه تمامی طرفداران فوتبال از بازی یك بازیكن بدشان می‌آید و او را بازیكن ضعیفی می‌شمرند، می‌دانند احتمالاً مربی هم با آنها هم‌نظر خواهد شد و بازیكن مورد نظر را تعویض می‌كند یا یك مربی ناموفق بالاخره روزی اخراج می‌شود یا دورانش به سر می‌آید اما تنها كسانی كه راه فراری از دست آنها وجود ندارد همین گزارشگران شبكه سوم هستند. یك گزارشگر هر چقدر هم بد گزارش كند و سال‌ها اعصاب مردم را خرد كند باز هم نمی‌تواند به در خروجی جام جم نزدیك شود. بی‌دلیل نیست كه حضرات تلاشی برای اصلاح ایرادهای خود به خرج نمی‌دهند، خود را به روز نمی‌كنند و گوش‌شان به انتقادها بدهكار نیست.

در این میان بدتر از اصلاح ‌نشدن این است كه چند جوان تازه‌كار برای اینكه به گزارشگر موفقی تبدیل شوند اصرار دارند روش گزارشی عادل فردوسی‌پور را تقلید كنند. این كار آنها باعث شده بیننده را با یكسری آمار و اطلاعات جانبی بمباران كنند و این اطلاعات را جایی بگویند كه بیننده هیچ علاقه‌ای به شنیدن آنها ندارد.

طرفداران منچستر می‌دانند بالاخره روزی می‌رسد و گری نویل خداحافظی می‌كند اما برای ما هیچ روزنه امیدی در رابطه با این مشكل وجود ندارد.

نكته پایانی: می‌توان مجری محترم دیدارهای ورزشی را هم به جمع این گزارشگران اضافه كرد. به نظر می‌رسد شبكه‌های ماهواره‌ای ایشان را در كنار حق پخش مسابقات به ایران فروخته‌اند و شبكه سوم اجازه پخش مسابقات خارجی بدون این آقا را ندارد.

منبع : سایت گل
طبقه بندی: ورزش،  داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 27 تیر 1389 توسط آرمین | نظرات ()
امانت داری و اخلاق مداری ؛ استفاده از مطالب این وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز است
آدرس جدید سایت : www.HOT1.co.cc
موضوعات و دسته ها
نوشته های تازه
بایگانی
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :